Burris Eliminator III 4-16x50 X96 Eliminator w/ Wind reticle with Wired Remote 200119
- Brand: Burris
- Product Code: 200119
- Availability: In Stock
- USD 1,020.00
The Burris Eliminator III X96 plus wind reticle is lightweight, accurate at 1,200+ yards and at any magnification. Features also include illuminated aiming point for low-light conditions, wired remote and robust construction.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 30.4 oz |
| Scope Length: | 15.5" |
| Magnification Range: | 4x-16x |
| Scope Objective Diameter: | 50 mm |
| Scope Turret Adjustment: | 1/8 MOA |
| Reticle Position: | RFP |
| Field of View: | 26 – 7 (ft. @ 100 yds.) |
| Eye Relief: | 3.5 – 4 in. |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | matte black |
| UPC | 000381001191 |
| UPC | 000381001191 |
| MPN | 200119 |
