Burris Veracity 4-20x50 Tall Knobs Ballistic E1 Varmint MAD System Scope 200640
- Brand: Burris
- Product Code: 200640
- Availability: In Stock
- USD 480.00
Burris Veracity 4-20x50 Tall Knobs Ballistic E1 Varmint MAD System Scope 200640
This Burris rifles scope has the reticle in the first focal plane for accurate hold overs throughout the magnification range.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 27.2 oz. |
| Scope Length: | 15" |
| Magnification Range: | 4x-20x |
| Scope Objective Diameter: | 50 mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 30 mm |
| Scope Turret Adjustment: | 1/4 MOA |
| Reticle Position: | First |
| Field of View: | 26 low – 5.5 high (ft. @ 100 yds.) |
| Eye Relief: | 3.50 – 4.25 in. |
| Illuminated Reticle: | no |
| Scope Finish: | matte black |
| UPC | 000381006400 |
| UPC | 000381006400 |
| MPN | 200640 |
