ATN X-Sight II Day/Night Vision Smart HD Technology Rifle Scope
- Brand: ATN
- Product Code: AT-NVR-XS2HD-3-14-DGWSXS314Z
- Availability: In Stock
- USD 335.00
The ATN X-Sight II SmartHD 3-14x Day/Night Vision Rifle Scope is packed with features and a bundle of fun. These Night Vision Riflescopes from ATN have versatile options for taking pictures or recording video of anything day or night. For varmints that come out to play after the sun goes down, set up your ATN X-Sight II HD Smart Day/Night Rifle Scope wherever you expect them to be, then monitor the action remotely from your wi-fi connected phone or tablet. The wireless connection also lets you use your device to enter data into the Profile Manager, set reticle color and pattern options, use the ballistic calculator, and save locations where you've spotted game with the GPS function. Get ready for an entirely new shooting experience with the ATN X-Sight II HD Day/Night 3-14x Riflescope.
Features:
- ATN Obsidian II Core is a highly specialized computer that is designed to run a suite of sensors and crunch huge files in a blink of an eye.
- Adjustment per pixel 1/4 inch.
- Video Record Resolution 1080p at 30 fps with HD 1080p ATN L130 Sensor.
- Micro SD card 4 to 64 GB.
- Standard IR850 IR Illuminator is included.
- Full HD Video & Photos Day and Night.
- Obsidian Shooting Solution. Range in with Smart Range Finder, enter wind readings and Obsidian Core does all the ballistic calculations. Turn through the wind, change your incline angle, adjust distance and instantaneously your point of impact will shift to have the perfect shot every time.
- Smart Range Finder lets you range your target with only 2 clicks and a simple shift of the scope. Once ranged in, your reticle automatically adjusts point of impact.
- Recoil Activated Video (RAV) setting buffers everything your scope sees. As the trigger is pulled, it captures a full video of what you saw before the shot, the moment of, and as much video after as you care for.
- WiFi (Streaming, Gallery & Controls) iOS & Android and Bluetooth 4.1 lets you control your device and view live streaming via the ATN Obsidian app.
- 3D GS7 Gyroscope improves ability to smoothly spot game.
- E-Barometer gives you precise accurate data so you can make sure everything is dialed in.
- Profile Manager saves all the ballistic and zeroing-in data for every weapon that you plan to use the X-Sight on.
- Electronic Compass continuously tracks the precise direction you are facing.
- Multiple reticle patterns and reticle color options.
- Micro display HD Display.
- 3D Magnetometer.
- 3D Accelerometer.
- Smooth Zoom.
- GPS Geotagging and elevation.
- Microphone.
- Weather resistant.
- Micro HDMI.
- Uses 4 AA batteries (Lithium Recommended).
- Mount Picatinny, Interchangeable.
- 2 year warranty.
| Magnification: | 3 - 14 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Finish: | Matte |
| Reticle: | Multiple |
| Night Vision Generation: | Digital |
| Illumination Color: | None |
| Image Intensifier Color: | Green Phosphor |
| System/Lens Resolution: | 160 lp/mm |
| Display Resolution: | 1280x720 pixels |
| Video Record Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Refresh Rate: | 30/60 fps |
| Caliber: | .308 |
| Eye Relief: | 65 mm |
| Exit pupil: | 10 mm |
| Field of View, Angle: | 9 degrees |
| Focus Range: | 10 m to Infinity |
| Diopter Adjustment Range: | -5 - 5 dpt |
| Lens Material: | Glass |
| Attachment/Mount Type: | Picatinny |
| Battery Type: | AA |
| Battery Life: | 6 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 294 mm, 11.56 in |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 3.4 in |
| Weight: | 2.15 lb |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adapter: | No |
| Digital: | Yes |
| Additional Features: | Profile Manager |
| Battery Quantity: | 4 |
| Dimensions: | 11.56x3.1x3.4 in |
| Package Type: | Box |
| Memory: | Up to 64GB SD card |
| Color | Black |
| UPC | 658175112242 |
| MPN | DGWSXS314Z |
Tags: NIGHT VISION RIFLESCOPES, ATN
