Sig Sauer Romeo3 Mini Reflex Sight w/Riser, 1x25mm, 3 MOA Red Dot Reticle SOR31002
- Brand: Sig Sauer
- Product Code: SD9-RD-SOR31002-EE
- Availability: In Stock
- USD 265.00
When you need fast and accurate target acquisition, choose the Sig Sauer Romeo3 Mini Waterproof 1x25mm Reflex Sight to maintain a consistent zero shot after shot. The compact size of these Red Dot Sights from Sig Sauer allows low or co-witness mounting. Each unit is CNC-machined from aircraft grade aluminum for lightweight strength. The Sig Sauer Romeo3 Mini Fogproof 1x25mm Reflex Sight is equipped with MOTAC (Motion Activated Illumination) to power off when the unit isn't moving to save battery power, yet still remember your last brightness setting next time you turn it on. Spectracoat lens coatings and 11 illumination settings combine to give you ultra clear daylight and night vision images from the Sig Sauer Romeo3 Lightweight 1x25mm Mini Reflex Sight.
Features :
MOTAC motion sensing technology immediately powers up illumination when it senses motion and powers down when it does not, to extend battery life.
Spectracoat ultra wide broadband anti-reflection lens coatings reduce surface reflections to extremely low levels across the entire visible spectrum, providing superior light transmission.
Stealth ID deflection armor trapezoidal surfacing breaks up the shape and visibility of the optic along with pistol slide serrations and grip checkering.
Proprietary red-notch coating ensures a bright red dot
Maintains confident zero
9 daytime illumination settings
2 night vision illumination settings
Unlimited eye relief
Side-loading battery so batteries can be replaced without removing unit from firearm
IPX-7 waterproof rating for complete water immersion up to 1 meter
Fogproof
Covered by the Sig Sauer Infinite Guarantee and Electronics Limited Warranty.
| Color: | Graphite |
| Finish: | Matte |
| Magnification: | 1 x |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | HDX |
| Attachment/Mount Type: | Picatinny |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 40000 hours |
| Operating Temperature: | -40 - 140 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 400 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Model: | All models |
| Length: | 2.4 in |
| Height: | 2.6 in |
| Weight: | 1.4 oz |
| Included Accessories: | Riser |
| Condition: | New |
| MPN | SOR31002 |
| UPC | 798681521357 |
Tags: RED DOT SIGHTS, SIG Sauer
