EOTech Vudu 3.5-18x50 Riflescope FFP H59 Reticle (MRAD) VDU3-18FFH59
- Brand: Eotech
- Product Code: VDU3-18FFH59
- Availability: In Stock
- USD 1,115.00
The EOTech Vudu 3.5-18x provides a robust 34mm tube, XC High-Density glass, and is loaded with other performance features required to take that precise long-range shot. The oversized and precision-machined turrets, with EZ Chek zero stop feature, let you quickly dial adjustments and return to zero, even in low-light conditions. The side-mounted parallax adjustment allows you to dial the reticle focus in for the most difficult long-range shots.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 33.6 oz. |
| Scope Length: | 14.84" |
| Magnification Range: | 3.5-18x |
| Scope Objective Diameter: | 50mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 34mm |
| Scope Turret Adjustment: | 0.1 MRAD |
| Parallax Adjustment: | Side |
| Reticle Position: | FFP |
| Reticle Details: | H59 Reticle |
| Field of View: | 29.5-5.7 ft @ 100 yards |
| Eye Relief: | 90-101mm |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | matte black |
| UPC | 672294110088 |
| UPC | 672294110088 |
| MPN | VDU3-18FFH59 |
Tags: RIFLE SCOPES, EOTech
