Burris XTRII Riflescope 5X-25X-50mm Illum SCR Mil Front Focal reticle FDE finish XT-100 Mil Showroom Demo 201056
- Brand: Burris
- Product Code: 201056__LN
- Availability: In Stock
- USD 765.00
Burris XTRII Riflescope 5X-25X-50mm Illum SCR Mil Front Focal reticle FDE finish XT-100 Mil Showroom Demo 201056
| Item Condition: | Like New Demo |
| Scope Weight: | 32.10 oz |
| Scope Length: | 16.31" |
| Magnification Range: | 5-25x |
| Scope Objective Diameter: | 50mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 34mm |
| Scope Turret Adjustment: | 1/10 Mil |
| Parallax Adjustment: | 50 yds - infinity |
| Reticle Position: | First Focal Plane |
| Reticle Details: | SCR™ Mil Reticle |
| Field of View: | 21' - 4.3' @ 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5" - 4.25" |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | FDE |
| UPC | 000381010568 |
| MPN | 201056 |
Tags: RIFLE SCOPES, Burris
