Burris RT6 1-6x24mm Ballistic AR w/ FFire3, PEPR Scope 200475
- Brand: Burris
- Product Code: 200475-Burris
- Availability: In Stock
- USD 360.00
Burris RT6 1-6x24mm Ballistic AR w/ FFire3, PEPR Scope 200475
Speed reigns surpreme in three-gun competition. So if you want to compete, you better be fast on the target and fast to shoot. Race inspired and tactical strong, the new Burris RT-6 is built for speed, accuracy, and easy handling. Guaranteed to shave seconds off the clock.
Like with all Burris optics, the warranty is forever.
Shorter than most 1-4x scopes for quicker, easier handling.
The 6x zoom has true 1x setting for eyes open engagement.
Ballistic AR™ mil reticle with trajectory compensation out to 600 yards.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 17.4 oz |
| Scope Length: | 10.3" |
| Magnification Range: | 1-6x |
| Scope Objective Diameter: | 24mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 30mm |
| Scope Turret Adjustment: | 1-2 MOA |
| Reticle Position: | Second Focal Plane |
| Field of View: | 106-18.5 in |
| Eye Relief: | 3.3-4 in |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | matte black |
| UPC | 000381004758 |
| UPC | 000381004758 |
| MPN | 200475 |
