EOTech VUDU 2.5-10x44 FFP MD2 Reticle Scope VDU2-10FFMD2
- Brand: Eotech
- Product Code: VDU2-10FFMD2
- Availability: In Stock
- USD 875.00
EOTech VUDU 2.5-10x44 FFP MD2 Reticle Scope VDU2-10FFMD2
Looking for the perfect medium range precision riflescope? Look no further than EOTech's Vudu 2.5-10x riflescope! The Vudu 2.5-10x scope provides the perfect combination of speed and accuracy to take on those those tough shots. The extremely clear High-Density glass and first focal plane allow you to range and shoot with the utmost speed and precision. If precision, accuracy, durability, and image clarity matter, the Vudu 2.5-10x is the ideal option.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 27.2 oz |
| Scope Length: | 14.06" |
| Magnification Range: | 2.5-10x |
| Scope Objective Diameter: | 44mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 30mm |
| Scope Turret Adjustment: | 0.25 MOA |
| Reticle Position: | First Focal Plane |
| Reticle Details: | MD2 Reticle |
| Field of View: | 2.5x: 41 ft; 10x: 10.2 ft 100 yds |
| Eye Relief: | 2.5x: 91-105mm; 10x: 90-105mm |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | flat black |
| UPC | 672294110040 |
| MPN | VDU2-10FFMD2 |
Tags: RIFLE SCOPES, EOTech
