EOTech VUDU 3.5-18x50 Scope MD2-MOA Reticle FFP Flat Black VDU3-18FFMD2
- Brand: Eotech
- Product Code: VDU3-18FFMD2
- Availability: In Stock
- USD 995.00
The Vudu 3.5-10x from EOTech has a plethora of features that separate it from other long range riflescopes. It provides a 34mm tube in addition to High-Density glass. The oversized and precision-machined turrets, along with EZ Chek zero stop feature, let you quickly dial adjustments and return to zero, even in low light conditions. The side-mounted parallax adjustment allows you to dial the reticle focus for the most difficult long-range shots. Long-range shooting just became easier with the Vudu 3.5-10x riflescope.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 33.6 oz |
| Scope Length: | 14.84" |
| Magnification Range: | 3.5-18x |
| Scope Objective Diameter: | 50mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 34mm |
| Scope Turret Adjustment: | 0.25 MOA |
| Reticle Position: | First |
| Reticle Details: | MD2 Reticle |
| Field of View: | 3.5x: 29.5 ft; 18x: 5.7 ft @ 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5x: 91-101mm; 18x: 90-101mm |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | Flat black |
| UPC | 672294110071 |
| UPC | 672294110071 |
| MPN | VDU3-18FFMD2 |
Tags: RIFLE SCOPES, EOTech
