EOTech Vudu 5-25x50 FFP Riflescope - H59 Reticle (MRAD) VDU5-25FFH59
- Brand: Eotech
- Product Code: VDU5-25FFH59
- Availability: In Stock
- USD 1,295.00
EOTech Vudu 5-25x50 FFP Riflescope - H59 Reticle (MRAD) VDU5-25FFH59
The EOTech Vudu 5-25x50mm is ideal for the short platform rifles. At approximately 11.2 inches in length, the 5-25x is one of the shortest first focal plane rifle scopes on the market. The elevation turret includes a push/pull locking system. One unique advantage of the short design is that it provides the ability to attach either a clip-on night-vision or thermal device in front of the scope and still allow the user to make adjustments to the device without leaving the scope.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 29.5 oz |
| Scope Length: | 11.2" |
| Magnification Range: | 5-25x |
| Scope Objective Diameter: | 50mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 34mm |
| Scope Turret Adjustment: | 0.1 MRAD |
| Reticle Position: | First Focal Plane |
| Reticle Details: | H59 Reticle |
| Field of View: | 23.3' - 4.7' @ 100 yds |
| Eye Relief: | 5x 75 - 94 mm, Range 25x 83 - 92 mm |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | matte black |
| UPC | 672294110125 |
| MPN | VDU5-25FFH59 |
Tags: RIFLE SCOPES, EOTech
