Leupold Mark 8 3.5-25x56mm M5B2 Illum. H59 Riflescope 170814
- Brand: Leupold
- Product Code: 170814-Leupold
- Availability: In Stock
- USD 2,795.00
Get everything you need to make every second count with the extremely versatile Mark 8 riflescopes. With an astonishing 8x magnification range, shooters will no longer sacrifice precision for field of view. Add to that an illuminated front focal plane reticle and a 34mm or 35mm maintube and you get the ultimate blend of precision and rapid target acquisition. From the battlefield to the game fields - you get it all with the Mark 8.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 37 oz. |
| Scope Length: | 16" |
| Magnification Range: | 3.3-25x |
| Scope Objective Diameter: | 56 mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 35 mm |
| Scope Turret Adjustment: | 0.10 Mil |
| Parallax Adjustment: | Side Focus |
| Reticle Position: | First |
| Reticle Details: | Front Focal H-59 Reticle |
| Field of View: | 32.5' - 4.4' @ 100 yds. |
| Eye Relief: | 3.7" - 3.3" |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | matte black |
| UPC | 030317010676 |
| UPC | 030317010676 |
| MPN | 170814 |
Tags: RIFLE SCOPES, Leupold
