Leupold VX-5HD 1-5x24mm Matte Illumination Firedot 4 Fine 171385
- Brand: Leupold
- Product Code: 171385-Leupold
- Availability: In Stock
- USD 485.00
Leupold VX-5HD riflescopes are new for 2017. These scopes offer a variety of features that make them deserving of the legendary Leupold name. They are made in the USA and feature Leupold's Lifetime Guarantee.
Leupold VX-5HD Features :
Second-focal plane reticle
1/4 MOA dependable turret
30mm main tube
5:1 zoom ratio with crystal clear image quality across the entire magnification range.
Extreme Fast-Focus Eyepiece
Generous Eye Box
Guard-Ion, rain shedding coating
Twilight Max Light Management System for optimal color rendition and light transmission
Twin bias spring erector system
Waterproof/Fog-proof
With all of these features coming together, you receive a scope that will perform under any situation. The Leupold VX-5HD is a scope that is guaranteed to last a life time, will look great on your rifle and work every time you pick it up.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 13.1 oz. |
| Scope Length: | 11.2" |
| Magnification Range: | 1-5x |
| Scope Objective Diameter: | 24mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 30mm |
| Scope Turret Adjustment: | 1/4 MOA VX6 Dial |
| Parallax Adjustment: | None |
| Reticle Position: | Second Focal Plane |
| Reticle Details: | Illuminated Red FireDot 4 Fine Reticle |
| Field of View: | 114.6 - 22.5 feet @ 100 yards |
| Eye Relief: | 3.8" |
| Illuminated Reticle: | No |
| Scope Finish: | Black |
| UPC | 030317012199 |
| MPN | 171385 |
Tags: RIFLE SCOPES, Leupold
