Schmidt Bender Klassic 3-12x50 30mm Illum P3 BDC Scope 644-811-882-40-05A02
- Brand: Schmidt Bender
- Product Code: 644-811-882-40-05A02
- Availability: In Stock
- USD 1,115.00
Schmidt Bender Klassic 3-12x50 30mm Illum P3 BDC Scope 644-811-882-40-05A02
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 594g / 20.95oz |
| Scope Length: | 350mm / 13.78" |
| Magnification Range: | 3-12x |
| Scope Objective Diameter: | 50mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 30mm |
| Scope Turret Adjustment: | .1 mRad CW |
| Parallax Adjustment: | Fixed Parallax |
| Reticle Position: | First Focal Plane |
| Field of View: | 11.1 - 3.4m @ 100m |
| Eye Relief: | 90mm |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | matte black |
| UPC | 191992017289 |
| MPN | 644-811-882-40-05A02 |
| UPC | 191992017289 |
| MPN | 644-811-882-40-05A02 |
Tags: RIFLE SCOPES, Schmidt Bender
