Schmidt Bender PM II 5-45x56 Black LRR-Mil MTC LT .1mil CCW 666-911-41C-G8-E8
- Brand: Schmidt Bender
- Product Code: 666-911-41C-G8-E8
- Availability: In Stock
- USD 3,375.00
Schmidt & Bender is synonymous with quality and precision. This perception has made Schmidt & Bender one of the leading suppliers of precision scopes in the world. As early as the company's start in 1957, Schmidt & Bender has engaged in the development and production of riflescopes that always meet the ever increasing requirements in this segment. The new 5-45x56 PM II High Power line is no different.
Schmidt & Bender has developed a riflescope with a history as unusual as the scopes themselves. The 5-45x56 PM II High Power line of riflescopes from Schmidt & Bender was created to help USSOCOM find a new riflescope for shooting at extreme distances. Schmidt & Bender provided the perfect solution. The 5-45x56 PM II is the newest addition to Schmidt & Bender's High Power line. Along with its unusual magnification range, the 5-45x56 PM II features ultra-slim and functional turrets to truly separate this riflescope from other long-range competitors.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 39 oz. (1106 grams) |
| Scope Length: | 434mm/17.09" |
| Magnification Range: | 5-45x |
| Scope Objective Diameter: | 56mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 34mm |
| Scope Turret Adjustment: | 1 cm CCW |
| Parallax Adjustment: | Side Focus Parallax 30m->∞ |
| Reticle Position: | First Focal Plane |
| Reticle Details: | LRR-MIL Reticle |
| Field of View: | 7.8m - 0.86m @ 100m |
| Eye Relief: | 90mm/3.54" |
| Illuminated Reticle: | Yes |
| Scope Finish: | Matte Black |
| Twilight Factor: | 16.7 - 50.2 |
| Light Transmission: | 90% |
| UPC | 191992014660 |
| MPN | 666-911-41C-G8-E8 |
Tags: RIFLE SCOPES, Schmidt Bender
