Schmidt Bender Klassik Riflescope with BDC L3 Reticle 3-12x50 .1mrad 30mm CW 644-811-482-40-05A0
- Brand: Schmidt Bender
- Product Code: 644-811-482-40-05A02
- Availability: In Stock
- USD 1,115.00
Schmidt Bender Klassik Riflescope with BDC L3 Reticle 3-12x50 .1mrad 30mm CW 644-811-482-40-05A0
This Schmidt Bender Classic 3-12x50 Riflescope with a L3 Fine Illuminated reticle is well suited for both close ranges and hunting at larger distances. The scope can be mounted rather low, and the lens provides excellent performance at dusk.
| Item Condition: | New |
| Scope Length: | 350mm |
| Magnification Range: | 3-12x |
| Scope Objective Diameter: | 50mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 30mm |
| Scope Turret Adjustment: | .1 Milrad |
| Reticle Position: | first |
| Field of View: | 3.4-11.1m @ 100m |
| Eye Relief: | 90mm |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | black |
| UPC | 191992017265 |
| MPN | 644-811-482-40-05A02 |
Tags: RIFLE SCOPES, Schmidt Bender
