Schmidt Bender PMII Riflescope 3-27x56 L/P LT P4Fine FFP .1 MRAD CCW 34 Mil Black Scope 669-911-972-G6-A8
- Brand: Schmidt Bender
- Product Code: 669-911-972-G6-A8
- Availability: In Stock
- USD 3,035.00
Schmidt Bender PMII Riflescope 3-27x56 L/P LT P4Fine FFP .1 MRAD CCW 34 Mil Black Scope 669-911-972-G6-A8
This Schmidt Bender PMII 3-27x56 L/P LT P4Fine FFP .1 MRAD CCW 34 Mil Black 669-911-972-G6-A8 is taking zoom to a new level with its 9x zoom.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 39.79 oz. |
| Scope Length: | 15.52" |
| Magnification Range: | 3-27x |
| Scope Objective Diameter: | 56mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 34mm |
| Scope Turret Adjustment: | .1 MRAD |
| Reticle Position: | First |
| Field of View: | 13m - 1.4m @ 100m |
| Eye Relief: | 90mm |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | matte black |
| UPC | 191992013489 |
| MPN | 669-911-972-G6-A8 |
| UPC | 191992013489 |
| MPN | 669-911-972-G6-A8 |
Tags: RIFLE SCOPES, Schmidt Bender
