Schmidt Bender PMII Riflescope 3-27x56 34mm L/P LT P4Fine FFP .1 MRAD CW Black Scope 669-911-972-B8-B4
- Brand: Schmidt Bender
- Product Code: 669-911-972-B8-B4
- Availability: In Stock
- USD 2,675.00
Schmidt Bender PMII Riflescope 3-27x56 34mm L/P LT P4Fine FFP .1 MRAD CW Black Scope 669-911-972-B8-B4
With its 9x zoom the Schmidt Bender PMII 3-27x56 L/P LT P4Fine FFP .1 MRAD CW Black 669-911-972-B8-B4 model which, at the same time, is the first model of the new "PM II High Power" series is taking all zooming activities to a whole new level.
Features:
9x zoom scope for versatile shooting situations
Tested and selected by the elite USSOCOM
Completely waterproof up to 25 m
Large adjustment range for ultra long range shooting
Locking MTC turrets
Ultra high accuracy and shock resistant for large calibers
Rugged military design
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 39.79 oz. |
| Scope Length: | 15.52" |
| Magnification Range: | 3-27x |
| Scope Objective Diameter: | 56mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 34mm |
| Scope Turret Adjustment: | .1 mRad CW adjustment 26 mRad elevation travel +-6 mRad windage |
| Reticle Position: | First Focal Plane |
| Reticle Details: | P4Fine FFP |
| Field of View: | 13m - 1.4m @ 100m |
| Eye Relief: | 90mm |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | matte black |
| UPC | 191992013625 |
| MPN | 669-911-972-B8-B4 |
Tags: RIFLE SCOPES, Schmidt Bender
