Schmidt Bender PMII Riflescope 3-27x56 34mm L/P LT P4Fine FFP .1 MRAD CW RAL8000 Scope 669-945-972-B8-B4
- Brand: Schmidt Bender
- Product Code: 669-945-972-B8-B4
- Availability: In Stock
- USD 3,155.00
Schmidt Bender PMII Riflescope 3-27x56 34mm L/P LT P4Fine FFP .1 MRAD CW RAL8000 Scope 669-945-972-B8-B4
With its 9x zoom the 3-27x56 PM II High Power model which, at the same time, is the first model of the new "PM II High Power" series is taking all zooming activities to a whole new level.
- 9x zoom scope for versatile shooting situations
- Tested and selected by the elite USSOCOM
- Completely waterproof up to 25 m
- Large adjustment range for ultra long range shooting
- Locking MTC turrets
- Ultra high accuracy and shock resistant for large calibers
- Rugged military design
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 39.79 oz. |
| Scope Length: | 15.52" |
| Magnification Range: | 3-27x |
| Scope Objective Diameter: | 56mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 34mm |
| Scope Turret Adjustment: | .1 MRAD clockwise adjustment 26 MRAD elevation travel +-6 MRAD windage |
| Reticle Position: | First Focal Plane |
| Field of View: | 13m - 1.4m @ 100m |
| Eye Relief: | 90mm |
| Illuminated Reticle: | yes |
| UPC | 191992014042 |
| MPN | 669-945-972-B8-B4 |
Tags: RIFLE SCOPES, Schmidt Bender
