Schmidt Bender PMII Riflescope 5-25x56 L/P MTC LT P4Fine FFP 34mm .1mrad CCW 677-911-972-B2-A8
- Brand: Schmidt Bender
- Product Code: 677-911-972-B2-A8
- Availability: In Stock
- USD 2,025.00
Schmidt Bender PMII Riflescope 5-25x56 L/P MTC LT P4Fine FFP 34mm .1mrad CCW 677-911-972-B2-A8
Schmidt & Bender Police Marksman II series Rifle Scopes are in use around the world, whether it’s a crowded urban environment or a windy desert. Highly Trained personnel trust and use the Police Marksman II. When making the shot could mean the difference between life and death Schmidt Bender PMII 5-25x56 L/P MTC LT P4Fine FFP MRAD CCW 677-911-972-B2-A8 is your dependable optical choice.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 38.57 oz |
| Scope Length: | 16.4" |
| Magnification Range: | 5-25 |
| Scope Objective Diameter: | 56 mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 34 mm |
| Scope Turret Adjustment: | .1 MRAD Counter Clockwise rotation Schmidt Bender Double Turn MTC Locking Turret 26 mils travel |
| Reticle Position: | First Focal Plane P4 Fine |
| Field of View: | 5.3 - 1.5M @ 100M |
| Eye Relief: | 3.5" |
| Illuminated Reticle: | yes - P4 Fine |
| Scope Finish: | matte black |
| UPC | 191992004975 |
| MPN | 677-911-972-B2-A8 |
| UPC | 191992004975 |
| MPN | 677-911-972-B2-A8 |
Tags: RIFLE SCOPES, Schmidt Bender
