Schmidt Bender PMII Ultra Short Riflescope 3-20x50 L/P P4L .1 MRAD Locking LT MTC CW - Capped Windage Turret
- Brand: Schmidt Bender
- Product Code: 667-911-962-F2-E9
- Availability: In Stock
- USD 2,255.00
Schmidt Bender PMII Ultra Short Riflescope 3-20x50 L/P P4L .1 MRAD Locking LT MTC CW - Capped Windage Turret
This universal Schmidt Bender PMII LP 3-20x50 riflescope has a comprehensive total adjusting range of 260cm for very large distances, elevation and windage turrets are equipped with a locking function and a double turn, and parallax compensation from 25m to infinity.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 32 oz. |
| Scope Length: | 13.4" |
| Magnification Range: | 3-20x |
| Scope Objective Diameter: | 50mm |
| Scope Turret Adjustment: | .1 MRAD |
| Field of View: | 13m - 2.1m @ 100m |
| Eye Relief: | 3.5" |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | matte black |
| MPN | 667-911-962-F2-E9 |
| UPC | 191992010327 |
| MPN | 667-911-962-F2-E9 |
Tags: RIFLE SCOPES, Schmidt Bender
