Sig Sauer TANGO6T Scope, 1-6x24mm, 30mm, SFP, MOA Milling Hellfire , Illum Reticle, 0.5 MOA, Capped Turret, Fde SOT61236
- Brand: Sig Sauer
- Product Code: SOT61236-Sig
- Availability: In Stock
- USD 755.00
Sig Sauer TANGO6T Scope, 1-6x24mm, 30mm, SFP, MOA Milling Hellfire , Illum Reticle, 0.5 MOA, Capped Turret, Fde SOT61236
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 20.8 oz |
| Scope Length: | 10.5" |
| Magnification Range: | 1-6x |
| Scope Objective Diameter: | 24mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 30mm |
| Scope Turret Adjustment: | 0.5 MOA |
| Reticle Position: | Second Focal Plane |
| Reticle Details: | MOA Milling Hellfire, Illum Reticle |
| Field of View: | 106.9 - 17.7 ft @ 100 yards |
| Eye Relief: | 4.05" - 4.09" |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | matte black |
| UPC | 798681600373 |
| MPN | SOT61236 |
| UPC | 798681600373 |
| MPN | SOT61236 |
Tags: RIFLE SCOPES, SIG Sauer
