Steiner H4Xi 3-12x56mm LRS Riflescope 5250
- Brand: Steiner
- Product Code: 5250-Steiner
- Availability: In Stock
- USD 675.00
Steiner H4Xi 3-12x56mm LRS Riflescope 5250
Steiner H4Xi 3-12x56mm LRS Riflescope 5250 is a powerful all-around hunting riflescope. It's lightweight and with a large field of view. High light transmission and precise illumination adjustments delivers perfect performance in any light.
Features:
High-contrast optics
Wide field of view
Precise adjustments
Lightweight yet rugged
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 25 oz. |
| Scope Length: | 13.2" |
| Magnification Range: | 3-12x |
| Scope Objective Diameter: | 56mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 30mm |
| Scope Turret Adjustment: | 1/4 MOA |
| Parallax Adjustment: | 100 yards fixed |
| Reticle Position: | Second Focal Plane |
| Field of View: | 13-3 yards @ 100 yards |
| Eye Relief: | 3.8 |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | matte black |
| UPC | 000381852502 |
| Light Transmission: | 90% |
| UPC | 000381852502 |
| MPN | 5250 |
Tags: RIFLE SCOPES, Steiner
