Steiner H4Xi 4-16x56mm LRS Riflescope 5251
- Brand: Steiner
- Product Code: 5251-Steiner
- Availability: In Stock
- USD 700.00
Steiner H4Xi 4-16x56mm LRS Riflescope 5251
Steiner H4Xi 4-16x56mm LRS Riflescope 5251 is a specialist for long-range, high-precision shots even in difficult lighting conditions. It's a proven performer in challenging hunting situation, giving great details even at high magnification.
Features:
High contrast optics
Wide field of view
Precise adjustments
Lightweight yet rugged
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 25 oz. |
| Scope Length: | 14.5" |
| Magnification Range: | 4-16x |
| Scope Objective Diameter: | 56mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 30mm |
| Scope Turret Adjustment: | 1/4 MOA |
| Parallax Adjustment: | 54 yards - infinity |
| Reticle Position: | 2nd Focal Plane |
| Field of View: | 13-3 yards @ 100 yards |
| Eye Relief: | 3.8 mm |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | matte black |
| UPC | 000381852519 |
| Light Transmission: | 90% |
| UPC | 000381852519 |
| MPN | 5251 |
Tags: RIFLE SCOPES, Steiner
