Swarovski X5i 5-25x56 4WX-I+ Riflescope Black 79122
- Brand: Swarovski
- Product Code: 79122
- Availability: In Stock
- USD 2,075.00
Swarovski X5i 5-25x56 4WX-I+ Riflescope Black 79122
This Swarovski X5i 5-25x56 riflescope with 4WX-I+ reticle features newly designed turret and inversion systems built with stainless steel components, a patent pending spring retention and lever system, 80 clicks per revolution, rugged main tube with built up wall thickness, elevation turret with viewing window, subzero allowing 40 clicks below a pre-set zero, parallax correction from 50m to infinity, and Swarotop, Swarodur, and Swaroclean coatings.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 32.1oz |
| Scope Length: | 14.8" |
| Magnification Range: | 5-25x |
| Scope Objective Diameter: | 48-56mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 30mm |
| Scope Turret Adjustment: | 1/4 MOA |
| Parallax Adjustment: | 55 yards - infinity |
| Reticle Position: | SFP |
| Reticle Details: | 4WX-I+ Reticle |
| Field of View: | 21-4.5ft @ 100 Yards |
| Eye Relief: | 3.74" |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | matte black |
| UPC | 708026791222 |
| UPC | 708026791222 |
| MPN | 79122 |
Tags: RIFLE SCOPES, Swarovski
