Trijicon AccuPoint 1-6x24 Riflescope w/ BAC, Red Triangle Post Reticle 200090
- Brand: Trijicon
- Product Code: TR25-C-200090
- Availability: In Stock
- USD 700.00
Trijicon AccuPoint 1-6x24 Riflescope w/ BAC, Red Triangle Post Reticle 200090
This Trijicon AccuPoint 1-6x24 riflescope with red triangle post reticle features illumination brightness control, 6x magnification, and is waterproof up to 10 feet.
| Item Condition: | New |
| Scope Weight: | 19.2oz |
| Scope Length: | 11" |
| Magnification Range: | 1-6x |
| Scope Objective Diameter: | 24mm |
| Scope Tube Size / Mount: | 30mm |
| Scope Turret Adjustment: | 1/4 MOA |
| Reticle Position: | second |
| Field of View: | 117.5-18.8ft @ 100 yards |
| Eye Relief: | 3.9" |
| Illuminated Reticle: | yes |
| Scope Finish: | black hard coat anodized |
| UPC | 719307401662 |
| MPN | 200090 |
| UPC | 719307401662 |
| MPN | 200090 |
Tags: RIFLE SCOPES, Trijicon
